Ameryka Południowa

Niezwykła kraina targana żywiołami.

Na inkaskim szlaku – wszystkie drogi prowadzą do Cuzco

Potomkowie Inków nadal chodzą drogami wybudowanymi przez ich pradziadów

Za datę otwierającą dzieje inkaskiego imperium przyjmuje się XII wiek, a okres największego rozkwitu przypadał na XV i XVI wiek, aż do jego upadku w 1572 roku. W czasach świetności Inkowie władali prawie całym obszarem rozciągającym się na odległość 3600 kilometrów wzdłuż Pacyfiku, tj. od Kolumbii po środkowe Chile i Argentynę.

Machu Picchu – granitowe miasto nad chmurami

Machu Picchu. Stare miasto Inków pozostało w zapomnieniu aż do 1911 roku

Na ostrym, prawie pionowym urwisku, wysoko w peruwiańskiej części Andów znajdują się ruiny liczącego ponad 600 lat miasta, które przetrwało najazdy hiszpańskich konkwistadorów, wojenne zawieruchy i trzęsienia ziemi. Stało się wspaniałą pamiątką po imperium Inków – najlepiej rozwiniętej cywilizacji obu Ameryk. Wyrosłe na górskiej grani do dziś zadziwia swym pięknem i architekturą. Tym miastem jest …

Machu Picchu – granitowe miasto nad chmurami Read More »

Park Narodowy Torres del Paine – widoki, których nie da opisać się słowami

Droga z Puerto Natales do Parku Narodowego Torres del Paine

Torres del Paine to jeden z największych skarbów Chile. Położony wśród andyjskich szczytów, pomiędzy kordylierą a patagońską pampą ma niezwykle urozmaicony krajobraz: od ośnieżonych gór odbijających się w spokojnych taflach polodowcowych jezior aż po równiny, przez które przetaczają się zimne i porywiste wiatry. Zobaczyć Torres del Paine to zobaczyć Andy w całej okazałości. Dziki rezerwat przyrody pozostaje …

Park Narodowy Torres del Paine – widoki, których nie da opisać się słowami Read More »

Torres del Paine – w królestwie andyjskiego lwa

Droga z Puerto Natales do Parku Narodowego Torres del Paine

Park Narodowy Torres del Paine to jeden z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych parków Chile. Położony w południowej części kraju, obejmuje obszar ponad 200 tys. hektarów. Został założony pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku, a w 1978 r. UNESCO uznało go za Światowy Rezerwat Przyrody.

Salvador da Bahia – najbarwniejszy tygiel kulturowo-etniczny w Brazylii

Igreja de Nossa Senhora do Rosário dos Pretos

Sao Salvador da Bahia de Todos os Santos – tak brzmi pełna nazwa miasta Salvador da Bahia, położonego nad samym brzegiem Atlantyku i oznacza dosłownie Święty Zbawiciel Zatoki Wszystkich Świętych. Jest to wyjątkowe miejsce, nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę, ale także burzliwą, liczącą prawie pięćset lat historię. Zabytkowa część Salvadoru dzieli się na …

Salvador da Bahia – najbarwniejszy tygiel kulturowo-etniczny w Brazylii Read More »

Brazylia poza miastem

Rozłożysta korona drzewa "wianowłostka królewska" (łac. Delonix regia), znane również jako 'płomień Afryki"

Brazylia jest piątym pod względem wielkości krajem na świecie. Prawie połowę jej obszaru stanowi Puszcza Amazońska, która jeszcze wciąż czeka na odkrycie. Reszta kraju to doliny, wzgórza, wyżyny i piaskowe wydmy.

Perito Moreno – Wędrujący lodowiec

Lodowiec Perito Moreno ma powierzchnię 250 km² i jest jednym z najmniejszych lodowców Lądolodu Patagońskiego

Wyłaniający się wśród górskich skał lodowiec Perito Moreno mieni się w słońcu, tworząc wielobarwną ścianę nad błękitno-lazurową taflą jeziora Lago Argentino. Przybiera różnorakie kolory, od krystalicznej bieli, poprzez całą paletę szarości aż po ciemny granat.

Styczniowa Rzeka – Rio de Janeiro

Statua Chrystusa Zbawiciela na wzgórzu Corcovado

Podobno wśród Brazylijczyków panuje powszechne przekonanie, że Bóg stworzył świat w ciągu sześciu dni, a siódmego Rio de Janeiro. W tym stwierdzeniu nie ma właściwie żadnej przesady, gdyż jest to wyjątkowe miasto, położone wśród granitowych wzgórz wyrastających nad brzegiem błękitnego oceanu. Do 1960 roku Rio de Janeiro było stolicą Brazylii, a więc do czasu gdy …

Styczniowa Rzeka – Rio de Janeiro Read More »