Afryka

Poznaj najciekawsze miejsca Czarnego Lądu.

Urocze zakątki Maroka

W Maroku nigdy nie wiadomo jaka niespodzianka czeka za rogiem

Historię marokańskiej architektury najprościej jest podzielić na trzy główne etapy: od najstarszego – berberyjski, islamski i najmłodszy – francuski. Wszystkie one wiązały się z tym, kto w danym momencie rządził Marokiem. Dzięki temu sztuka wyróżnia się pięknem, subtelnością i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Maroko stało się prawdziwą mekką dla artystów i do dziś zachwyca i …

Urocze zakątki Maroka Read More »

Legzira – czerwone łuki nad Atlantykiem

Łuk, który uległ zawaleniu na plaży Legzira w Sidi Ifni nad Oceanem Atlantyckim

Trudno jest  opisywać miejsce, którego de facto już nie ma, a jego utrata jest bezpowrotna. Natura czasem niszczy to co tworzyła przez setki tysięcy, a nawet miliony lat. My postanowiliśmy jednak zamieścić artykuł o jedynej w swoim rodzaju, czerwonej skale będącej dziś już niestety tylko wspomnieniem.

Świątynia Milionów Lat – świątynia bezimiennej królowej

Świątynia Milionów Lat w dolinie Deir el-Bahari w Tebach, na zachodnim brzegu Nilu

Hatszepsut – kobieta, która została faraonem. Historia Hatszepsut zaczyna się w dolinie Deir el-Bahari w Tebach, na zachodnim brzegu Nilu. Młody francuski archeolog Jean-François Champollion (1790–1832) po prawie 3.500 latach wydobył na światło dzienne zatarte w mrokach dziejów imię Hatszepsut, kobiety która przed wiekami rządziła Egiptem jako faraon. Nie udało mu się do końca rozszyfrować …

Świątynia Milionów Lat – świątynia bezimiennej królowej Read More »

Pustynia Namib – miejsce, w którym nic nie ma

Pustynia Namib jest najstarszą znaną pustynią na świecie jest pustynia

Wbrew powszechnej opinii termin „pustynia” nie odnosi się jedynie do terenów pokrytych piaskiem, rozżarzonym przez palące w ciągu dnia słońce. Słowo to może być stosowane do wszystkich obszarów praktycznie całkowicie pozbawionych roślinności z innych powodów niż niedostatki wody.

Piramida Cheopsa – spełnione marzenie o nieśmiertelności

Wielka Priamida Cheopsa to jeden z największych cudów świata

Głęboko w czeluściach ukrytych przed światem, pod kamiennym sklepieniem Wielkiej Piramidy 4.500 tysiąca lat temu odbyła się bardzo ważna podróż. Z tego miejsca dusza faraona Cheopsa (?-2566 r. p.n.e.) uwolniła się z doczesnej powłoki i uszła ku świecącym na niebieskim firmamencie gwiazdom, by rozpocząć wędrówkę w krainie wieczności.

Nil – źródło wspaniałej cywilizacji starożytnego Egiptu

Bez Nilu nie byłoby wspaniałej cywilizacji starożytnego Egiptu. Ta życiodajna rzeka, dzieląca kraj na dwie części jest istną oazą wyrastającą na środku pustyni. Przywołując słowa greckiego historyka Herodota (484-426 r. p.n.e.), iż Egipt jest darem Nilu, trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Nad jego brzegami wyrosły największe miasta, które dały podstawy do rozwoju całej …

Nil – źródło wspaniałej cywilizacji starożytnego Egiptu Read More »

Essaouira – wielokulturowa mekka nad Atlantykiem

Essaouira - hiszpańskie działa pochodzące z XVII i XVII

Essaouira, niegdyś nosząca nazwę Mogador to wyjątkowy przykład rozbudowanego w XVIII w. na wzór europejski fortu. Liczące obecnie ok. 70.000 mieszkańców miasto było przez wiele stuleci ważnym ośrodkiem handlowym, łączącym północną Afrykę z Europą oraz pozostałą częścią świata. Essaouira znajduje się bowiem na dzikim wybrzeżu Atlantyku, które od zawsze było nawiedzane przez prowadzące koczowniczy tryb …

Essaouira – wielokulturowa mekka nad Atlantykiem Read More »