Egipt

Świątynia Milionów Lat – świątynia bezimiennej królowej

Świątynia Milionów Lat w dolinie Deir el-Bahari w Tebach, na zachodnim brzegu Nilu

Hatszepsut – kobieta, która została faraonem. Historia Hatszepsut zaczyna się w dolinie Deir el-Bahari w Tebach, na zachodnim brzegu Nilu. Młody francuski archeolog Jean-François Champollion (1790–1832) po prawie 3.500 latach wydobył na światło dzienne zatarte w mrokach dziejów imię Hatszepsut, kobiety która przed wiekami rządziła Egiptem jako faraon. Nie udało mu się do końca rozszyfrować …

Świątynia Milionów Lat – świątynia bezimiennej królowej Read More »

Piramida Cheopsa – spełnione marzenie o nieśmiertelności

Wielka Priamida Cheopsa to jeden z największych cudów świata

Głęboko w czeluściach ukrytych przed światem, pod kamiennym sklepieniem Wielkiej Piramidy 4.500 tysiąca lat temu odbyła się bardzo ważna podróż. Z tego miejsca dusza faraona Cheopsa (?-2566 r. p.n.e.) uwolniła się z doczesnej powłoki i uszła ku świecącym na niebieskim firmamencie gwiazdom, by rozpocząć wędrówkę w krainie wieczności.

Nil – źródło wspaniałej cywilizacji starożytnego Egiptu

Bez Nilu nie byłoby wspaniałej cywilizacji starożytnego Egiptu. Ta życiodajna rzeka, dzieląca kraj na dwie części jest istną oazą wyrastającą na środku pustyni. Przywołując słowa greckiego historyka Herodota (484-426 r. p.n.e.), iż Egipt jest darem Nilu, trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Nad jego brzegami wyrosły największe miasta, które dały podstawy do rozwoju całej …

Nil – źródło wspaniałej cywilizacji starożytnego Egiptu Read More »