Japonia

Gion – dzielnica gejszy

W Gion gejsze określane są mianem “geiko” – “kobieta sztuki

Gejsza w dosłownym tłumaczeniu to “człowiek sztuki”. Słowo to składa się z dwóch znaków japońskiego alfabetu kanji: 芸 (gei), co oznacza “sztuka” oraz 者 (sha) – “osoba”.

Shinkansen – pociąg pocisk

Shinkansen Lokomotywa Seria 300

Nawet dziś, w dobie coraz prężniej rozwijających się szybkich kolei na całym świecie, podróż pociągiem Shinkansen może być nie lada przeżyciem. Pociągi, które mkną z zawrotną prędkością, pośród pól ryżowych, zostawiając za sobą góry i doliny, przecinając rzeki i mosty stały się nieodłącznym elementem cudu japońskiej gospodarki. To symbol precyzji oraz dowód na to, że …

Shinkansen – pociąg pocisk Read More »

Trzy Pejzaże Japońskie – Ama-no-hashidate

Mierzeja Ama-no-hashidate.

Ama-no-hashidate (jap. 天橋立), to mierzeja o długości niespełna 3,5 km, spinająca brzegu zatoki Miyazu, leżącej w prefekturze Kioto. W najwęższym miejscu osiąga 20 m, w najszerszym zaś 170 m. Jest to niezwykłe miejsce, nazywane niejednokrotnie “Mostem do Nieba”, ponieważ widok roztaczający się na kryształowe wody zatoki, otoczonej górami naprawdę dostarcza niebiańskich wrażeń.

Trzy Pejzaże Japońskie – Matsushima

Matsushima (jap. (松島) “Sosnowa Wyspa”, to zespół 260 malowniczych wysepek porośniętych sosnami, rozproszonych na spokojnych wodach Zatoki Matsushima, leżącej w sercu prefektury Miyagi. Panorama roztaczająca się dookoła w pełni wyjaśnia, skąd wzięła się nazwa tego miejsca.

Trzy Pejzaże Japońskie – Miyajima

Torii - najsłynniejsze wrota Japonii.

Mianem Trzech Pejzaży Japońskich (jap. 日本三景, Nihon-sankei) określa się najpiękniejsze miejsca widokowe w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zostały one wybrane przez żyjącego na przełomie XVI i XVII w. neokonfucjańskiego filozofa Razan Hayashi. Do miejsc tych zaliczają się: – wyspa Miyajima, prefektura Hiroshima, – Matsushima, zatoka znajdująca się w prefekturze Miyagi, – mierzeja Ama-no-hashidate, leżąca w prefekturze …

Trzy Pejzaże Japońskie – Miyajima Read More »