Mierzeja Ama-no-hashidate.

Trzy Pejzaże Japońskie – Ama-no-hashidate

Ama-no-hashidate (jap. 天橋立), to mierzeja o długości niespełna 3,5 km, spinająca brzegu zatoki Miyazu, leżącej w prefekturze Kioto. W najwęższym miejscu osiąga 20 m, w najszerszym zaś 170 m. Jest to niezwykłe miejsce, nazywane niejednokrotnie “Mostem do Nieba”, ponieważ widok roztaczający się na kryształowe wody zatoki, otoczonej górami naprawdę dostarcza niebiańskich wrażeń.

Mierzeja była kształtowana przez siły i żywioły natury przez tysiące lat. Spacerując po niej, wśród gęsto porośniętych sosnowych drzew nie można jednak oprzeć się wrażeniu wszechogarniającego spokoju i ciszy. Podobno na piaszczystej ziemi mierzei rośnie aż 8.000 sosen, które tworzą niesamowity krajobraz o każdej porze roku. Niektórzy wręcz twierdzą, iż Ama-no-hashidate to ścieżka łącząca niebo i ziemię.

Sosny na Ama-no-hashidate
Sosny na Ama-no-hashidate

Miejsce to oferuje sporo atrakcji. Oprócz przechadzki od jednego, do drugiego końca mierzei, można odwiedzić pobliskie świątynie, wybrać się w rejs po zatoce, udać się na spacer po parku lub podziwiać wspaniałe widoki z pobliskiej góry Monju. Można dostać się na jej szczyt wyciągiem krzesełkowym lub kolejką szynową, mozolnie wspinającą się na górę. Natomiast osoby lubiące piesze wędrówki, mogą udać się na przechadzkę po bogato zboczach porośniętych drzewami.

Wybrzeże Ama-no-hashidate
Wybrzeże Ama-no-hashidate

Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać to wspaniałe dzieło natury. Wielu turystów ogląda Ama-no-hashidate “do góry nogami”, tj. staje plecami do zatoki, robi skłon i patrzy na roztaczający się krajobraz niejako “między nogami”. Podobno jest to jedyny sposób, aby naprawdę podziwiać “Most do Nieba”. Inni z kolei twierdzą, iż mierzeja wraz z piaszczystymi plażami wyrzeźbionymi przez morze, przypomina smoka wzbijającego się ku przestworzom. Po krótkim spacerze, warto udać się do pobliskiej kawiarenki, aby spróbować miejscowych specjałów. W ten sposób możemy rozkoszować się ucztą nie tylko dla ducha, ale i dla ciała.

Zobacz galerię zdjęć Ama-no-hashidate.