Torii - najsłynniejsze wrota Japonii.

Trzy Pejzaże Japońskie – Miyajima

Mianem Trzech Pejzaży Japońskich (jap. 日本三景, Nihon-sankei) określa się najpiękniejsze miejsca widokowe w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zostały one wybrane przez żyjącego na przełomie XVI i XVII w. neokonfucjańskiego filozofa Razan Hayashi.
Do miejsc tych zaliczają się:
– wyspa Miyajima, prefektura Hiroshima,
– Matsushima, zatoka znajdująca się w prefekturze Miyagi,
– mierzeja Ama-no-hashidate, leżąca w prefekturze Kioto.

Poznaj pierwsze z nich: Miyajima

Miyajima (jap. 宮島), zwana inaczej Itsukushima w dosłownym tłumaczeniu oznacza “Wyspę Sanktuarium”, która znajduje się na Wewnętrznym Morzu Japońskim, na zachód od miasta Hiroshima. Na wyspę można dopłynąć promem lub statkiem wycieczkowym. Dobijając do brzegu zobaczymy wyłaniające się z morskich fal najsłynniejsze wrota Japonii, tzw. torii czyli portal z czerwonego drewna kamforowego, będący jednocześnie bramą do świątyni. Torii symbolizuje przejście ze świata ziemskiego, a więc „świata skończonego” do „świata nieskończonego”, w którym zamieszkują kami (bogowie).

Miyajima, brama Torii.
Miyajima, brama Torii.

Torii stojące w wodach zatoczki opływających wyspę Miyajima to największe wrota Japonii, które osiągają wysokość 16 m, a dwa filary podpierają zakrzywione nadproże o szerokości ok. 23 m. Brama została zbudowana w 1875 r., lecz świątynia (chram Shintō) Itsukushima pochodzi z VI wieku. Chram został wpisany w 1996 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ciągu wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana, lecz w obecnej formie istnieje od 1168 r. Poświęcona jest trzem morskim boginiom, córkom sintoistycznego boga burzy i mórz o imieniu Susanoo. Światynia posadowiona jest na palach, bezpośrednio nad powierzchnią morza i podobnie jak torii, w czasie przypływu zdaje się unosić na wodzie.

Miyajima- Świątynia (chram Shintō).
Miyajima- Świątynia (chram Shintō).

Taka konstrukcja wynika stąd, iż wyspa przez stulecia uważana była za świętą. Do tej pory nie ma na niej cmentarza, ponieważ ze względu na uświęcony charakter Miyajimy, żaden ze zwykłych śmiertelników nie miał prawa ani się urodzić ani umrzeć na wyspie. Osoby schorowane, kobiety spodziewające się potomstwa oraz ludzie starsi byli przewożeni na stały ląd, by tam spotkać się ze swoim przeznaczeniem.
Czerwone budynki tworzące sanktuarium pokryte są dachami ze słomy oraz otoczone są krytymi przejściami. Całość tworzy przepiękny widok, zwłaszcza gdy rozświetlone są brązowe latarnie zwisające z okapów lub stojące wzdłuż brzegu latarnie kamienne.

Miyajima - kamienne latarnie.
Miyajima – kamienne latarnie.

W całym kompleksie sakralnym znajdują się również pawilony muzyczne oraz te, w których odbywają się modły. Jest także oddzielna świątynia poświęcona Okinonusi, który był synem boga Susanoo. Co ciekawe w sanktuarium znajduje się również świątynia boga Tenjin, czyli żyjącego na przełomie IX i X wieku erudyty Michizane Sugawara, czczonego jako bóg nauki, poezji i kaligrafii. Pełnił on funkcję ministra na cesarskim dworze, jednakże na skutek spisku przygotowanego przez jego rywali pochodzących z rodu Fujiwara został zesłany na Kiusiu, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. Niedługo po jego śmierci, w 903 r. stolicę nawiedziły silne opady deszczu powodujące powodzie, a burze z piorunami – wielkie pożary trawiące liczne domostwa, w tym także te będące siedzibą rodu Fujiwara. Cesarz uznał, że klęski które spadły na miasto zostały wywołane przez rozzłoszczonego ducha Michizane. Aby złagodzić jego gniew, cesarz przywrócił mu wszystkie utracone godności dworskie, anulował rozkaz wygnania. Swoim poddanym nakazał zaś, aby czcili poetę jako boga Tenjina.
Idąc na zachód od chramu, można dojść do skarbca, w którym zgromadzono ok. 4.000 eksponatów, w tym zabytkowe wachlarze, miecze, zbroje i maski. Część budynków znajdujących się na terenie sanktuarium oraz przedmiotów zgromadzonych w świątyniach została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe.

Krajobraz Miyajimy jest bardzo urozmaicony.
Centrum sakralne otoczone jest parkiem Momijidani,
w którym żyją oswojone sarny.
Można do nich swobodnie podejść
i je pogłaskać lub zrobić zdjęcie.
Trzeba jednak zachować czujność,
bo przymilne sarny są sprytne i nieraz pozbawiają nieuważnych turystów jedzenia,
które np. trzymają w ręku lub plecaku.

Miyajima - sarny.
Miyajima – sarny.

Najwyższym szczytem wyspy jest góra Misen, wznosząca się dumnie ponad poziom morza na wysokość 530 m. Można dostać się na nią kolejką linową lub spacerując wyznaczonymi szlakami.

Miyajima - kolejka linowa.
Miyajima – kolejka linowa.

W połowie drogi, można natrafić na zbudowaną w 1523 r. pagodę Tahōtō, świątynię Daiganji oraz świątynię Daishon. Widok roztaczający się na zatokę ze szczytu jest doprawdy uroczy. Dodatkową atrakcją jest Małpi Park (Misen Yaren Koen), w którym żyją sympatyczne, choć czasem dokuczliwe małpki.

Miyajima - małpki.
Miyajima – małpki.