Urokliwych, krytych strzechą domków nie sposób pomylić z niczym innym. Już dawno stały się one symbolem Madery i przykładem tradycyjnej zabudowy w północno-wschodniej części wyspy.
Były zazwyczaj wznoszone z prostych, kamiennych bloczków. Białe ściany pokrywano palonym wapnem, dzięki czemu intensywne światło słoneczne odbijało się, zapewniając przyjemny chłód w środku podczas upalnych, letnich dni. Konstrukcja była bardzo prosta, najczęściej dwukondygnacyjna. Na parterze znajdowała się malutka kuchnia i prosta izba mieszkalna, która musiała pomieścić niekiedy całą rodzinę. Poddasze wykorzystywano czasem jako dodatkowy pokój lub strych, do którego prowadziły osobne, umieszczone nad wejściem drzwi.. Fasady domów ozdabiały kolorowe drzwi oraz okna z drewnianymi okiennicami, wokół których malowano typowe dla portugalskiej architektury niebieskie pasy. Dach sięgał samej ziemi, a pokrywająca je słoma pełniła funkcje izolacyjne. Chroniła ona głównie przed deszczem oraz przed silnymi wiatrami wiejącymi tutaj zazwyczaj zimą.
Miasto Santana umiejscowione jest na wysokości około 300 metrów n.p.m., w gminie o tej samej nazwie. W 2001 roku stało się ono cidade (portug. „miasto”), kiedy to zostały mu nadane prawa miejskie. Początki osadnictwa w tych stronach datowane są na I połowę XIX wieku. Wówczas to miała miejsce intensywna wycinka drzew pod pola uprawne. Rolnicze tradycje były podstawą egzystencji mieszkańców gminy Santana słynącej z trójkątnych domów. Ze względu na górzysty teren i bardzo strome urwiska pola uprawne zakładano na naturalnych, bazaltowych tarasach. Różnorodność upraw oraz dogodne warunki klimatyczne sprawiają, że produkcja żywości niemal całkowicie zaspokaja potrzeby tutejszych mieszkańców. Obok rolnictwa, ważnym źródłem ich dochodu jest drobna manufaktura oraz turystyka.
W miasteczku jest niewielki kościół parafialny oraz ratusz będący siedzibą władz gminy Właściwie od samego początku Santana była dla lokalnej społeczności głównym ośrodkiem religijnym, a do położonej nieco w głębi lądu kapliczki pod wezwaniem Świętej Anny pielgrzymowali wierni To właśnie od jej imienia wywodzi się nazwa Santana.