Okazałe korony drzew dają przyjemny cień w upalne dni

Central Park – zielone płuca betonowej dżungli

Central Park może poszczycić się ponad 150 letnią historią i mianem najsłynniejszego parku na świecie. Pełen zieleni, 340-hektarowy teren w samym centrum Manhattanu jest miłą odskocznią od zgiełku wielkiego miasta. Rośnie tutaj ponad 25.000 drzew, a także krzewy i kwiaty sprowadzone z różnych stref klimatycznych. Oczywiście nie wszystkie były w stanie przetrwać nowojorskie mrozy i śnieżyce, ale rzeczywiście o rośliny dba się z wyjątkową pieczołowitością.

Szeroka aleja w Central Parku. Wzdłuż drewniane ławki
Szeroka aleja w Central Parku. Wzdłuż drewniane ławki

W Central Parku znajduje się prawie 100 kilometrów alejek, ścieżek i uliczek przecinających łąki, pagórki i ogrody. Dla urozmaicenia krajobrazu utworzono stawy, jeziorka i wykopano kanały którymi płyną spokojne strumyki i rzeczki, przez które przerzucono 30 mostów i kładek. Wytyczono również specjalne ścieżki dla rowerzystów i miłośników jazdy na rolkach, a dla najmłodszych przygotowano place zabaw, na których mogą oni przeżyć niejedną przygodę. Jest tu nawet zamek (Belverdere Castle) stylizowany na angielską warownię, w której mieszają się style romański, gotycki i wiktoriański. Obiekt pochodzi z II połowy XIX wieku i został osadzony na naturalnej skale, która wpasowuję się w koncepcję starego zamczyska. Belvedere Castle od początku miał pełnić funkcję przede wszystkim dekoracyjną, a od 1912 roku był siedzibą nowojorskiej stacji meteorologicznej. Została ona w późniejszych latach przeniesiona w inne, lecz pobliskie miejsce, a Zamek udostępniono dla zwiedzających, którzy z tarasu widokowego mogą podziwiać panoramę Central Parku. Tuż nieopodal Belvedere Castle znajduje się największy w całym Central Parku, odlany z brązu pomnik Władysława Jagiełły. Wzniesiona z inicjatywy polonii amerykańskiej postać króla Polski miała upamiętniać 500-lecie zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem. Plany te przerwała niestety najpierw pierwsza, a potem druga wojna światowa i dopiero w 1945 roku stało się możliwe ich zrealizowanie.

Odlany z brązu pomnik Władysława Jagiełły liczy 7 m wraz z cokołem. To największy ze wszystkich pomników ustawionych w Parku
Odlany z brązu pomnik Władysława Jagiełły liczy 7 m wraz z cokołem. To największy ze wszystkich pomników ustawionych w Parku

Park leży pomiędzy 5th Avenue a 8th Avenue, która przy rondzie Columbus Circle przechodzi w Central Park West Avenue. Idąc z kolei z południa na północ Park otwiera 59th Street, a zamyka Central Park North będąca przedłużeniem 110th Street. Znaczna część budynków usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie parku to ekskluzywne apartamentowce, których ceny sięgają astronomicznych granic. Najdroższe są te, których okna skierowane są na największy ogród Manhattanu. O mieszkaniu tutaj marzą gwiazdy kina i sportu, bogaci maklerzy, prawnicy, przedstawiciele nowojorskich elit i spadkobiercy milionowych fortun. Jednym z najsłynniejszych lokatorów był John Lennon (1940-1980). Jednakże mieszkanie w sąsiedztwie Central Parku przyniosło niestety pecha, kiedy to tuż przed swoim domem został postrzelony przez Marka Chapmana, który za do dzis przebywa w więzieniu odbywając karę za zabójstwo.

Partyjka szachów na parkowej ławeczce
Partyjka szachów na parkowej ławeczce

W Central Parku znajduje się ZOO oraz trzy spośród najsłynniejszych nowojorskich muzeów: największe Metropolitan Museum, w którym zgromadzono bezcenne dzieła sztuki ze wszystkich epok, Guggenheim Museum oraz Muzeum Historii Naturalnej.